Reportáž ze znovuotevření KD

  • Aktuality

Kulturní dům byl opět otevřen

Po kompletní rekonstrukci v hodnotě téměř 50 mil. korun byl v Přibyslavi v páteční podvečer 14. června znovu otevřen kulturní dům. 

Symbolickou pásku přestřihli starosta města Martin Kamarád a ředitelka Kulturního zařízení města Přibyslav Zdena Valnerová. 

Prologem tohoto okamžiku byla vernisáž fotografií Ivo Havlíka, který, jak řekl, „dvacet let číhal na dobré světlo u Žižkova pomníku, u jeho mohyly v Žižkově Poli a před zříceninou hradu Ronov“. Výstava je motivována letošním 600. výročí skonu husitského vojevůdce před přibyslavskými branami.

Starosta města Martin Kamarád potom na jeviště pozval devět lidí, kteří odvedli rozhodující podíl organizační a tvůrčí práce při půldruhého roku trvající rekonstrukci. Za všechny vystoupil architekt Vít Wasserbauer. 

První návštěvníci rekonstruovaného stánku kultury potom vyslechli literárně-hudební pásmo Mír tomuto dumu připravené Tomášem Jajtnerem, který se rovněž ujal taktovky žesťového kvintetu, které většinou hrálo dirigentovy úpravy husitských chorálů. Do posledního místa zaplněné hlediště si mimo jiných textů vyslechlo příznačná slova z Bible a úryvky z posledních kázání Mistra Jana Husa před jeho upálením v Kostnici. 

Text: Ivo Havlík

Foto: Ivo Havlík a Michael Omes

 


kd-vernisaz-5840

IMG-9831-1-m

IMG-9851-mkd-hlediste-5869