KZM Přibyslav úvodní foto

Štola pod farou

Nejstarší dochovanou historickou památkou Přibyslavi je středověká „štola“. Najdete ji nedaleko řeky Sázavy – pod farou. Byla ražena asi před 600 lety v rulovém masivu deformovaném dávnou tektonickou poruchou. Vede severním směrem a je dlouhá 80 m  ± 2 m, s odbočkami má  však něco okolo 118 m  ± 3 m.

V hornině štoly bylo speciálními analytickými metodami zjištěno nepatrné, zcela netěžitelné množství zinku, olova, niklu, mědi, kobaltu a stříbra. O účelu štoly se lze jen dohadovat. Jisté je,  že  případná  těžba  kovu ( nebo spíše snaha o ni ) nemohla mít úspěch. Přesto však některé okolnosti ukazují na to, že štola měla postupně sloužit dvěma účelům – tzn. začala být ražena např. jako úniková chodba ze středověkého města (zejména v části blíže ke vchodu si staří horníci ulehčili práci tím, že sledovali tektonickou poruchu ). Buď současně s těmito pracemi ( nebo i později ) mohli horníci okolí štoly pokládat za nadějné na výskyt barevných kovů nebo stříbra a prováděli proto práce spojené s prospekčními účely (výskyt pyritu a mocná tektonická porucha skutečně často ukazuje na přítomnost rudných žil ). Je samozřejmě stejně tak dobře možné, že nejprve byla štola ražena s úmysly těžebnými a až později upravena a využita jako chodba úniková. Přesné určení stáří štoly a určení jejího účelu zůstává však předmětem dalších prací a výzkumu.

Na vyklizení štoly, v roce 1996, se různou měrou a pracovním nasazením podílelo 72 osob a vyvezlo se tehdy téměř 1100 kotoučů usazených naplavenin. V současné době je Štola pod farou přístupna pouze výjimečně, hlavně pro odborníky nebo pro amatéry zabývající se geologií či středověkým hornictvím. Je tomu tak proto, že město neoplývá takovými finančními prostředky, aby bylo schopno zaručit bezpečnost návštěvníků z řad široké veřejnosti, při prohlídce této památky.

 

Kontakt

Otevírací doba

Červen až Srpen

  dopoledne odpoledne
Po,Út,St 8 - 12 13 - 17
Čt 8 - 12 13 - 16
8 - 12 13 - 17
So,Ne 9 - 11 13 - 16

Září až Květen

  dopoledne odpoledne
Po,Út,St 8 - 12 13 - 17
Čt 8 - 12 13 - 17
8 - 12 13 - 17
So 9 - 11 zavřeno
Ne zavřeno zavřeno
VÍTEJTE NA VYSOČINĚ - Turistický průvodce
Mapa města
Cyklostezka Přibyslav - Sázava
Databáze knih
Podpořil Kraj Vysočina
Region Vysočina